تبلیغات
انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه آزاد مسجد سلیمان - آشنایی با ماشین های فرز ( افقی و عمودی )


امروز :

***به اولین وبلاگ رسمی انجمن علمی و دانشجویان مهندسی صنایع دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان خوش آمدید **** لطفا پس از مطالعه مطالب ارائه شده در وبلاگ نظر بدهید***اطلاع از اخرین منابع كارشناسی ارشد***دانلود نمونه سوالات امتحانات پایانی اساتید دانشگاه***تنها راهی که به شکست می انجامد، تلاش نکردن است*** ***


برای دانلود جدید ترین نسخه هر مرورگر روی عکس مربوط کلیک کنید

javahermarketبازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 27 خرداد 1390

مقدمه

اگر به اطراف خود نگاه كنید قطعات و اجسام مختلف می بینید. این قطعات از خودكار و خودنویس گرفته تا چكش و قلم و سوهان با یكی از روش های بدون براده برداری یا با براده برداری ساخته شده اند.
امر براده برداری به وسیله دست یا ماشین انجام می گیرد.
براده برداری ماشینی- ماشین های براده برداری یا حركت خطی دارند،مانند صفحه تراش ،اره لنگ ،خان كشی و غیره ، یا دارای حركت دورانی هستندكه اكثر دستگاههای براده برداری به این صورت ساخته شده اند.ماشین های برده برداری با حركت دورانی به دو صورت كار می كنند:
الف) قطعه كار دارای حركت دورانی و ابزارهای حركت خطی است مانند دستگاههای تراش
ب) قطعه كار ثابت بوده یا دارای حركت خطی است اما ابزار براده برداری دارای حركت دورانی است كه اساس كار ماشین های فرز بر این مبنا است.


شكل 1 : قطعه كار دارای حركت دورانی


شكل2 : قطعه كار دارای حركت ثابت


انواع ماشین های فرز
   
ماشین های فرز بسته به این كه محور اصلی تیغه فرز آن افقی یا عمودی باشد به نامهای ماشین فرز افقی یا عمودی نامیده می شود .
اگر ماشین فرز به نوعی طراحی شده باشد كه كله گی آن تعویض شده بر آن كله گی افقی یا عمودی میله فرز گیر بسته شود و یا دستگاه كله زنی بر ان سوار شود،این ماشین ها را "انیورسال" گویندو معمولا ماشین فرز انیورسال به دستگاههایی گفته می شود كه علاوه بر امكان تعویض كله گی ماشین میز ماشین به موازات سطح افق به سمت راست یا چپ گردش پذیر باشد و یا درجه بندی كه در زیر میز اصلی قرار داده شده تحت زاویه های معین تنظیم گردد كه برای در آوردن شكاف های مارپیچ مورد استفاده قرار می گیرد.


به ماشین فرز هایی گفته می شود كه محور فرز گیر در این ماشین ها به طور افقی یاتاقان بندی شده است .
در شكل زیر ماشین فرز افقی و قسمت های مختلف آن نشان داده شده است .
دستگاههای فرز ساده ای موجود است كه در صنعت بیشتر از دستگاههای مطابق شكل استفاده می شود،بنابراین شكل این دستگاه را انتخاب كردیم .


شكل 3 : ماشین فرز افقی

1- بدنه

2- تابلوی برق   

3- جعبه دنده حرکت اصلی

4 - مکانیزم تنظیم دور  

5 - کله گی افقی

6 - میز اصلی
   
7- میز گونیایی
   
8 - دستگاه بار اتومات

9-محور اصلی
       


بدنه ماشین فرز
   

این قسمت از ماشین،مانند ستونی بر كف كارگاه بر روی پایه ای قرار گرفته است كه از چدن ریخته گری شده است و در درون آن جعبه دنده انتقال حركت بر محور اصلی قرار گرفته است و برای نصب سایر قسمت ها مكانهایی جا سازی شده است ،از جمله برای آب صابون در پایه مخزنی جا سازی شده كه برای خنك كاری در عملیات فرز كاری مورد استفاده قرار می گیرد و نیز برای نصب تابلو برق در آنجا جاسازی شده است. در قسمت جلو راهنماهایی به طور عمودی نصب شده است كه قطعات مختلف میز ماشین به وسیله این راهنماها بر روی آن نصب می شود. در قسمت بالای بدنه راهنمایی به منظور نصب كله گی ماشین فرز یا یاتاقان گیر قرار داده شده است .قطعه شماره 1 از شكل بالا نشان دهنده بدنه ماشین فرز است .

تابلوی برق
   

در قسمت شماره 2 شكل بالا تابلو برق دستگاه فرز و دریچه آن را می بینید .
در این قسمت مدار برقی کل دستگاه قرار داده شده است.جریان برق کارگاه به وسیله کابل برق به درون این تابلو وصل میشود وبه وسیله کنتاکتور و فیوزهایی که در آن قرار داده شده است به الکتروموتورهای راه انداز حرکت محور اصلی و شستی حرکت بار به وسیله فرمان و شستی استپ و شستی حرکت سریع میز-که بر روی درب جعبه دنده به شماره 4 و میز ماشین به شماره 6 نصب شده است.فرمان داده می شود و مرکز ارتباط فرمان دهی دستگاه فرز در این قسمت بر هم دیگر مرتبط می گردد.برروی دریچه برق معمولا کلید اصلی قطع و وصل جریان برق دستگاه فرز و کلید چپ گرد و راست گرد محور اصلی قرار داده می شود.
برای راه اندازی دستگاه فرز،ابتدا باید کلید اصلی برق دستگاه را روشن کرد و سپس به کمک شستی فرمان آن را راه اندازی نمود.
در پایان کار دستگاه لازم است کلید اصلی برق دستگاه را قطع کرده دستگاه فرز را ترک کنیم و هیچوقت در پایان کار فرزکاری کلید اصلی را روشن نگذارید.


جعبه دنده حرکت اصلی (قسمت شماره 3)
   

جعبه دنده حرکت اصلی ماشین فرز را نشان می دهد که دریچه آن به شماره 4 نشان داده شده است.به وسیله این جعبه دنده دورهای مورد نیاز فرزکاری-که باید به محور ماشین فرز داده شود-تامین شود.
جعبه دنده حرکت اصلی ماشین فرز FU 32 x 150 ساخت تبریز برای تامین این دورها طراحی شده است:
30-37.5-47.5-60-75-95-118-150-190-235-300-375-475-600-750-950-1180-1500- دور بر دقیقه
تعداد دور محور اصلی بسته به نوع ماشین فرق می کند چون هر کدام از این دستگاه ها طراحی خاص دارند از جمله ماشین فرز FUS-22 ساخت تبریز دارای این دورها است:

63-100-160-250-400-630-123-200-15-3-500-800-1250- دور بر دقیقه


مکانیزم تنظیم دور
   

در قسمت شماره 4 شکل بالا دریچه جعبه دنده محور اصلی دستگاه فرز نشان داده شده است.
در روی این دریچه شستیهای فرمان و استپ و سرعت تند میز ماشین فرز نصب شده است.در ماشین FU32 رنگ قرمز برای شستی استپ و سبز برای شستی فرمان راه-اندازه و شستی سیاه برای حرکت سریع میز اختصاص داده شده و در کتار آن محور تنظیم و تغییر دور محور اصلی قرار داده شده است و بر روی دریچه علامتی نشان داده شده که وسیله آن با چرخاندن محور تنظیم دور تعداد دور مورد نظر را در مقابل این علامت قرار می دهیم.در قسمت پایین این در یچه اهرمی نصب شده است که در شکل به حالت بسته نشان داده شده است.در این وضعیت محور تنظیم دور روی دور مورد نظر قفل شده است و از جای خود حرکت نمی کند.برای به حرکت در آوردن محور تنظیم دور باید اهرم فوق را کمی به سمت پایین حرکت داده و آن را حول تکیه گاه به سمت خود بچرخانید. در نتیجه محور تنظیم دور آزاد شده و میتوان آن را با چرخانیدن ،شماره دور مورد نظر را در مقابل علامت تنظیم قرار داد و دور لازم را تنظیم کرد.پس از تنظیم دوباره اهرم را به حالت اول باید گرداند ودر جای خود قرار داد.


کله گی افقی
   

در قسمت 5 شکل بالا کله گی افقی یا یاتاقان گیر ماشین فرز افقی نشان داده شده است.این قسمت در بالای بدنه به وسیله راهنماهایی در بدنه کار گذاشته نصب می گردد.
این قسمت از ماشین از چدن ریخته گری شده و سطوح راهنمای آن با روش براده برداری فرم داده شده است.در راهنمای دمچلچله ای آن یاتاقانهای میله فرز گیر نصب می گردد.تعداد این یاتاقان ها یک یا دو عدد بسته به نوع کار انتخاب می شود.
کله گی افقی به وسیله فلکه ای که در زیر بر روی بدنه نصب شده دیده می شود،با فرمان چرخ دنده و چرخ شانه ای که بر آن نصب شده حرکت می کند،در بالای فلکه گردان در قسمت زیر کله گی در روی بدنه پیچ یا مهره ای قرار داده اند که به وسیله آن کله گی افقی در محل خود ثابت می شود.
پس هر وقت نیاز به تغییر مکان کله گی باشد باید آن مهره را به وسیله آچار مخصوص باز کنیم و سپس به کمک فلکه گردان آن را جا به جا کنیم.
یاتاقانهای نگهدارنده میله فرز گیر نیز بر روی راهنمای دمچلچله ای به وسیله پیچی که در روی آن قرار داده شده محکم می گردد و تا هنگامی که این پیچها بسته است یاتاقانها از جای خود حرکت نمی کنند.

میز اصلی
   

در قسمت شماره 6 شکل بالا میز اصلی ماشین فرز نشان داده شده است . بر روی این میز سه ردیف شیار T شکل با روش براده برداری ایجاد شده است و روی میز با دقت لازم صاف و پرداخت شده است .
قطعه کارهایی را که باید فرز کاری شود بر روی این میز به کمک روبند یا گیره می بندند،همچنین دستگاههای میز گردان و یا دستگاه تقسیم نیز بر روی آن بسته می شود.برای بستن قطعه کار یا گیره ها و یا سایر قطعات از پیچ و مهره هایی استفاده می شود که سر آنها در شکاف T شکل میز قرار می گیرد .میز ماشین فرز به وسیله پیچی به حرکت در می آید که در درون مهره ای قرار گرفته است. گام این پیچ معمولا 6 میلیمتر است.
در انتهای پیچ در دو سر آن و یا در یک سر مانند شکل فلکه ای نصب شده است که به وسیله آن پیچ میز ماشین به گردش در می آید .در قسمت روبه رو فلكه نصب شده كه به وسیله آن میز ماشین در جهت طولی به حركت در می آید .بر روی فلكه در قسمت نزدیك بدنه میز حلقه مدرج نصب شده كه با دقت 0.05 میتوان ماشین میز را در جهت طولی حركت داد.
گام میز متحرك میز گونیایی 1.5 میلیمتر است و دقت آن نیز 0.05 میلیمتر می باشد .بر روی میز گونیایی فلكه گردان دیده می شود كه حركت عرضی میز اصلی را تامین می كند و بر روی راهنمای دمچلچله ای در قسمت فوقانی نصب می شود .
این فلكه دارای حلقه مدرج است ،گام پیچ متصل به این فلكه معمولا 6 میلیمتر است و دقت حركت آن تا 0.05 میلیمتر می باشد .
در قسمت جانبی میز دستگاه باراتومات عرضی و قائم میز ماشین نصب شده كه بسته به جهت قرار گرفتن این دسته میز ماشین به سمت جلو یا عقب و یا بالا و پایین حركت می كند.

دستگاه بار اتوماتیك
   

این قسمت به شماره 8 در شكل بالا نشان داده شده حركات سه گانه اتوماتیك میز در جهت طولی و عرضی و قائم به وسیله این دستگاه ها انجام می گیرد .بر روی این دستگاه معمولا الكتروموتوری نصب شده است و یا حركت خودرا از محور اصلی را دریافت می كند. در قسمت جلو محور تنظیم حركت بار و حلقه ای دیده می شود كه بر روی آن سرعت های میز ثبت شده است .

سرعت دستگاه
   

19-23.5-30-37.5-47.5-60-75-95-118-150-190-235-300-375-475-600-750-950 میلیمتر در دقیقه است و به وسیله علامتی كه بر روی بدنه دستگاه اتومات بار نشان داده شده تنظیم می شود همان گونه كه در مورد تعداد دور محور اصلی دستگاه فرز گفته شد سرعت میز ماشین بسته به نوع دستگاهها فرق می كند.
مثلا میز ماشین فرز FUS ساخت تبریز دارای سرعت های :
12.5-20-31.5-50-80-125-25-40-63-100-160-250 میلیمتر در دقیقه است .
در قسمت جلو محور تنظیم در مقابل حلقه سرعت نمای میز دسته ای گرد ( قطعه شماره 22 شكل 4-1) كه در هنگام تنظیم سرعت میز ابتدا باید این دسته را به بیرون كشید و پس از تنظیم سرعت دوباره بر جای خود قرار داد .
بر روی این دستگاه اهرمی دیده می شود كه به وسیله آن میز ماشین فرز در جهت عرضی و قائم به طور اتوماتیك حركت می كند.

محور اصلی
   

این محور در بدنه ماشین فرز پاتاقان بندی شده حركت الكتروموتور به وسیله جعبه دنده اصلی ماشین فرز بر آن ممنتقل می شود .درون محور سوراخ مخروطی شكل نرم شده ای است كه دنباله مخروطی میله فرزگیر در درون آن قرار می گیرد و به وسیله پیچی كه از درون محور اصلی عبور می كند در محل خود سفت می شود.


   

محور اصلی این ماشین ها به طور عمودی یاتاقان بندی شده است .در زیر ماشین فرز عمودی و قسمت های مختلف آن را می بینید. این ماشین مانند ماشین فرز افقی از 8 قسمت اصلی تشكیل شده است .

1- بدنه
2- تابلو برق
3-جعبه دنده محور اصلی
4-در جعبه دنده و شاستی های راه انداز و محور تنظیم دور
5- كله گی عمودی
6- میز اصلی
7-میز گونیایی
8-دستگاه بار اتوماتیك .


شكل 4 : ماشین های فرز عمودی


1 - شستی استپ

2 - شستی راه انداز محور اصلی

3 - طوقه محور تنظیم دور که تعداد دورهای تنظیم پذیر در روی آن ثبت شده است

4 - دسته گردان محور تنظیم دور

5 - شستی حرکت سریع میز ماشین

6 - شستی محرک

7 - کلید روشنایی

8 - ضامن چرخش کله گی

9 - اهرم ثابت کننده حرکت قائم محور اصلی میله فرزگیر

10 - اهرم اتومات حرکت طولی میز اصلی

11 - تنظیم کورس میز

12 - پیچ محکم کننده میز

13 - چرخ حرکت دستی میز ماشین در جهت طولی X مجهز به حلقه تنظیم و حلقه مدرج ورنیه دار تا دقت 0.05 میلیمتر

14 - شستی حرکت خرگوشی میز ماشین

15 - شستی فرمان راه انداز محور اصلی

16 - شستی استپ

17 - پیچ تنظیم حرکت طولی اتوماتیک میز و دستی

18 - حلقه مدرج جابه جایی عرضی میز

19 - فرمان حرکت عرضی میز

20 - حلقه مدرج ورنیه دار بار عرضی تا دقت 0.05 میلیمتر اهرم دستی جابه جایی عمودی میز گونیایی دستی

21 - دسته محرک میز گونیایی مجهز به حلقه تنظیم و حلقه مدرج ورنیه دار تا دقت 0.05 میلیمتر

22 - دكمه سفت کننده تعویض سرعت پیشروی

23 - فلکه تنظیم سرعت پیشروی میز

24 - طوقه مدرج بار اتومات که مقدار پیشروی میز در هر دقیقه بر روی آن ثبت شده

25 - نشان دهنده حرکت پیشروی میز

26 - اهرم بار اتومات حرکت عرضی و قائم میز ماشین y و z

27 - دسته سفت کننده و ثبات حرکت میز

28 - دسته سفت کننده اهرم اتومات حرکت طولی میز

29 - اهرم بار اتومات حرکت عرضی وقائم میز y و z 

30 - چرخ حرکت دستی میز ماشین در جهت طولی(x )

31 - کلید تعویض حرکت دور(چپ و راست)

32 - کلید پمپ مایع خنک کننده

33 - دكمه فشاری راه انداز ماشین

34 - اهرم کلاج جعبه دنده اصلی و آزاد محور تنظیم دور جهت تعویض دور (اهرم تغییر دور)

35 - كلید فرمان اتوماتیك یا دستی میز

36 - اهرم سفت كننده ثبات میز گونیایی z

37 - چرخ فلكه جابه جایی محور اصلی در جهت قائم در درون پاتاقان

38 - پیچ های نگهدارنده كله گی عمودی


سیستم خنك كاری
   

به منظور كم كردن اصطكاك بین ابزار و قطعه كار همچنین حفاظت لبه برنده ابزار لازم است از مواد خنك كاری استفاده شود و بدین منظور در فولادهای معمولی از آب و صابون و در فرز كاری چدن و آلومینیوم از نفت استفاده می كنیم . برای جاری كردن آب صابون یا ماده خنك كاری در محل براده برداری از پمپ و یا سیستم معینی استفاده می شود كه در شكل زیر مدار خنك كاری ماشین فرز نشان داده شده است.


شكل 5 : سیستم خنك كاری


1 - میله نگهدارنده
   
2- شیر مواد خنک کننده
   
3- پیچ سفت کنندهچند نمونه از فرز های افقی

نمونه ای از فرز های عمودیمنبع : ایران ملد + پرتال اینن

گرد آوری و تنظیم : مانوئل ا.    مرجع مهندسی صنایعطبقه بندی: دانستنیها، 
ارسال توسط . .
تصاویر

 مدیر وبلاگ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام یک از اساتید گروه مهندسی صنایع را به عنوان استاد نمونه انتخاب می کنید؟تاریخ شروع 28/دی/89


پیوند های روزانه
زیرمچموعه ها
زیرمچموعه ها

دانلود سریع نرم افزار ها

 

امکانات جانبی

javahermarket

تبلیغات کلیکی و کسب درآمد - بیشترین پورسانت کلیک در بین سایت های تبلیغاتی
About ME!

***تمامی مطالب ارائه شده در این وبلاگ مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد***